SAĞLIKLI BESLENME İÇİN PRATİK TÜYOLAR

Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir beslenme düzenidir. Sağlıklı beslenmeyi kendinize özel olarak hazırlamanız sürdürülebilir bir beslenme düzeni için tüyo olabilir. Sağlıklı beslenme sadece kilo vermenizi değil aynı zamanda cildinizin güzelleşmesine, stresinizin azalmasına, güne enerjik başlamanıza ve daha nice faydalarıyla size iyi ki sağlıklı besleniyorum dedirtecektir. Sağlıklı beslenme alışkanlığının güzelliklerini bilmek, farkında olmak beslenme rutininize daha sadık kalmanızı sağlayacaktır. Neticede sizde güzel değişimler yaşanırken sebebini bilmek de yaptığınız doğru hareketin farkında olup doğru adımlar izlemenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenme düzenini tam anlamıyla hayatınıza yerleştirmek zaman alacak olsa da adım adım hayatınızdan çıkarıp-dahil ettiklerinizle pratik bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Bu yazımda beslenme düzeninizi oluştururken dikkat etmeniz gereken ufak tüyolara değineceğim. Sonuçta direk herkese uygun bir beslenme düzenini oluşturmak pek mümkün değil, bunun yerine size balık tutmayı öğreterek kendi damak zevkinize uygun beslenme düzeninizi oluşturmanızı sağlamaya çalışacağım.

Ufak tüyolarımıza geçelim :

  1. Şeker içerikli içecek ve yiyeceklerden uzak durmaya, kullanımını kısıtlamaya çalışın. Kola, soğuk çay, meyveli soda, şekerli kahveler, enerji içecekleri, hazır paketli diyet ürünler gibi yiyecek ve içeceklerin kullanımını sınırlandırın.
  2. Yağ, un, tuz kullanımını sınırlandırmaya çalışın. Tuzun günlük tüketilmesi gereken miktarı 5 gr, yağın günlük tüketilmesi gereken miktarı ise günlük kalori ihtiyacı yaklaşık 2 bin olan biri için 65-70 gr’dır. Unu ise beyaz undan ziyade tam buğday ununa çevirerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
  3. Yeterli düzeyde su içmek. Kilonuzu yaklaşık olarak 0,033 ile çarparsanız günlük içmeniz gereken su miktarını bulabilirsiniz. (örneğin: 50 kg x 0,033= 1,6 lt ) Ayrıca suyu tek nefeste değil yudum yudum içmek mide sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Güne 2 bardak su ile başlamayı, yatmadan 1 bardak su içmeyi de unutmayın.
  4. Öğünlerinizi kesinlikle atlamayın. Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın diğer öğünlerinizi de asla geçiştirmeyin aksi halde bir sonraki öğüne çok acıkmış olacak ve yemeğe saldıracaksınız.
  5. Öğünlerinizin arasında ufak atıştırmalar ara öğünler ekleyin. Kefir-leblebi, ayran-galeta, kahve- kuruyemişler gibi ufak atıştırmalıklarla ara öğün yapmayı unutmayınız.
  6. Uykudan 3-4 saat kala yemek yemeyin. Eğer ki çok acıkırsanız salatalık gibi sebze, kefir, leblebi (gece fazla tüketimi bağırsak fonksiyonlarını yavaşlatır kabızlık yapabilir.) gibi az kalorili atıştırmalıklar olabilir ama fazlaya kaçılmamalı.
  7. Öğünlerinize sebze ve tahıllar ekleyin. Öğünlerinizde çeşit çeşit bol bol sebze tüketimine (sos, yağ gibi ürünler olmadan abartmadan kullanmak daha iyidir) ve sizi daha uzun süre tok tutacak tahıllara yer vermeniz sağlıklı bir tercih olacaktır.
  8. Atıştırmadan duramıyorsanız eğer yiyeceklerinizin yerini kalorisiz bitki çayları, şekersiz sade ya da sütlü kahve gibi sağlıklı atıştırmalıklara çevirin.
Sağlıklı beslenme tüyoları

Leave a Reply