BAŞARILI BİR İŞ KADINI OLMAK

Başarılı bir iş kadını olmak için öncelikle biz kadınların içimizdeki gücümüzü keşfetmemiz gerekli. Ne yaparsak yapalım her şeyin en iyisini yapacağımızın farkında olmak başarılı bir iş kadını olabilmenin ilk ve en önemli adımıdır. Vazgeçmeden, pes etmeden bildiğiniz, inandığınız yolda devam etmeniz elbet sonuç verecek ve başarılı bir iş kadını olacaksınız. Zira siz ne yaparsanız yapın en iyisini yapacaksınız öncelikle buna inanın.

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kendimin ve tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutlarım. Bugüne özel olarak özellikle iş hayatında kadın olma konusunu ele almak istedim. Hayatın her alanına kadının eli değdiği sürece hem geleceğimiz güçlenecek hem de başarılı kadınlar olarak üretmeye devam edeceğiz. İş hayatında kadınların daha fazla yer aldığı, daha büyük başarılara imza attığı zamanlardayız, olmaya da devam edeceğiz. Kadınların daha çok yükseldiği, hayatta daha çok var olduğu zamanları yıllar içinde gördük, görmeye de devam edeceğiz. Kadınların gücü, başarısı her daim bir başka kadına ilham olacak, güç olacak. Büyüyor, güçleniyoruz, hayatın her alanında yer almaya devam edeceğiz.

Gelelim başarılı bir iş kadını olmak için dikkat etmeniz gereken noktalara:

  • 1. Kendinize Güvenin : Ne işi yapacak olursanız olun. İyisiyle kötüsüyle kendinize inancınızın tam olması gerektiğini asla unutmayın, unutturmayın. Çünkü kendine güveni tam olan kadın karşı tarafa da güven verecektir. Takdir edersiniz ki her geçen gün iş kadınlarımızın sayısı artsa da hala kadınlara karşı ön yargı devam etmekte. Bu yüzden siz kendinize inanacaksınız, dik duracaksınız ki sizi kimsenin ezmesine, modunuzu düşürmesine izin vermeyeceksiniz.
  1. 2. Severek Yapacağınız İşi Bulun : Biliyorum bu dönemde seveceğiniz işi bulmayı bırakın iş bulmak çok zor ancak bu yazıyı da bu sebeple yazıyorum eğer işinizden mutlu değilseniz ne yapmak istediğinize karar vererek işe başlamalısınız. Böylece seveceğiniz işi emekliliğinize kadar keyifle yapacağınızı düşünmek sizi daha da kamçılayacak ve sonunda da başarıyı getirecektir.

3. Başarısızlığa Hazır Olmalısınız : Her yükselişin bir inişi olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Başarısızlık ilk girişiminde de olabileceği gibi yıllar sonra da yaşayabileceğiniz bir durum olabilir. Her koşulda riskin, talihsizliklerin olabileceğini ancak her inişin zirveye çıkmayı kolaylaştırdığını unutmayıp kendinize ders çıkarmalısınız. Hayatın her alanında yaşanan her kötü olay sizi tecrübe sahibi yapmak için var sakın unutmayın.

4. Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklara Hazırlıklı Olun : Her ne kadar kadınlar iş hayatında daha çok yer alıyor almaya da devam ediyor olsa da iş hayatında kadınlara özgü birçok sorun yaşandığını malesef ki hepimiz biliyoruz. Kadına uygulanan her türlü mobbinge boyun eğmeyin ve asla pes etmeyin.

5. İşlerinizi Kendiniz Takip Edin : Yakın çevrenizde kim olursa olsun, ne kadar yoğun olursanız olun yaptığınız her işin takipçisi olun. Böylece kandırılmaya açık kapı bırakmamış ayrıca titizlikle yürüttüğünüz işleriniz ile müşterilerinize ya da patronlarınıza olumlu izlenim bırakmış olacaksınız.

6. Zamanınızı Etkili Kullanın : İster kendi işinizi yapın isterseniz bir şirkette çalışıyor olun fark etmez zamanınızı önemli olan işlere ayırdığınızda aslında başarılı olma yolunu açtığınızı fark edeceksiniz. Peki nedir bu zaman yönetimi? Örneğin kendi şirketinizi kurdunuz. Reklamınızı yapacaksınız haliyle. Eğer yeni bir firmaysanız vaktinizi tanıtıma reklama ayırmak şirketinizi tanıtmaktan ziyade satışını yaptığınız şeylere ayırın. Yeni kurulan firmalarda ilk öne çıkması gereken şirket değil ürettiği ürünlerdir. Ürettiğiniz ürünler sayesinde şirketiniz tanınacak ve marka haline geleceksiniz. Bu nedenle şirketinizi tanıtmak yerine ürününüzü tanıtmaya, ürünlerinizi geliştirmeye odaklanmalısınız. İlerleyen zamanlarda zaten adınızın duyulmaya başladığını şirketinizin markalaştığını göreceksiniz.

Ayrıca zamanınızı ürüne olan talebe ayırmanız bir başka etkili zaman yönetimi olacaktır. Ürün yorumlarına fazlasıyla değer vermelisiniz. Gelen talepler doğrultusunda ürününüzü daha kullanışlı hale getirip daha başarılı olmayı sağlayabilirsiniz.

Bir başka durum ise çalıştığınız şirkette yükselmeniz. Sadece yükselme odaklı çalışırsanız bir noktadan sonra bulunduğunuz konumda kalabilir ilerleme gösteremeyebilirsiniz. Şirkete ne katabileceğiniz konusunda ya da çalıştığınız pozisyonda ne yaparak şirkete faydalı olabilirim düşüncesiyle yaklaşırsanız hem kendinizi geliştirebilir hem de şirkette ön plana çıkabilirsiniz.

7. Kendinizi Geliştirin : Kendinizi geliştirmekten, yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmeyin. İster işinizle alakalı olsun ister ufkunuzu genişletecek bilgiler olsun fark etmez. Kendinize ne katarsanız fayda olduğunu unutmayın. Öğrendiğiniz yeni bilgilerin nerede ne zaman faydalı olacağını bilemezsiniz. Kendinizi asla yeniliklere kapatmayın hem gelişen teknolojinin hem de yeni bilgilerin takipçisi olun. Bunun için isterseniz dergiler alın ya da e-dergi okuyun. Youtube’tan yeni yeni kanallar keşfedin ya da bol bol kitap okuyun. Önemli olan şey her saniyenizi dolu geçirmekten çok bilgi fırsatını yakaladığınızda kaçırmayın hemen araştırın.

İş Hayatında Kadınlara Tavsiyeler

8. Sizi Aşağıya Çekmeye Çalışanlara Prim Vermeyin : Başarı yolunda ilerlerken cinsiyeti fark etmeden birçok kişi canınızı sıkmaya, size psikolojik şiddet uygulamaya, mobbing yapmaya çalışacaktır. Yapamazsınız diyen, yükselemezsin, bu kadın işi değil diyen patronunuzdan tutun da çevrenizdeki en yakınlarınız bile bilerek ya da bilmeyerek modunuzu düşürmeye çalışabilir. Şirketteki iş arkadaşlarınıza da sizin ile ilgili konuşmalarınızı duyduğunuzda asla prim vermeyin kendinizi savunmayın öyle insanlarla münakaşaya girerek zaman hiç kaybetmeyin.

9. Sadece Kendinizi Rakip Olarak Görün : Küçük çapta düşünerek tek bir kişiyi ya da kişileri baza alıp onları geçmeye çalışarak başarıyı sağlayamazsınız. Geldiğiniz yer sadece onların pozisyonları olur uzun vadede geldiğiniz noktaya baktığınızda aslında sadece birilerini geçerek ilerlediğinizi görürsünüz ve bu sizi tatmin etmez çünkü sadece rakibinizi geçerek adınızdan söz ettiremezsiniz. Küçük değil büyük pazara odaklanın. Kendinizi ileride nerede görmek istiyorsanız o sizin hedefiniz olsun ve her daim kendinizi daha iyiye taşıyarak hep başarılı kalın. Başarınızın sınırlarını rakipleriniz değil siz belirleyin.

Tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutlar; kadın cinayetlerinin son bulduğu, kadınlarımıza yapılan şiddetin sona erdiği bir yıl diliyorum. Hayatlarımız boyunca tüm güzelliklerin, başarıların bizlerle olmasını dilerim.

Leave a Reply