MÜKEMMEL CİLDE ADIM ADIM

Bebek gibi pürüzsüz, ışıltılı bir cilde sahip olmak artık zor değil! Adım adım ilerleyerek mükemmel, sağlıklı, ışıl ışıl bir cilde sahip olmak mümkün. Günümüzde makyaj, beslenme, bakım yanlışları gibi nedenlerden cildimiz eski sağlığını, parlaklığını yitirebilir ya da hali hazırda cilt problemlerimiz olabilir.

Cilt konusunda birçok uygulanan yöntem, anlatılan birçok konu ve birçok ürün tavsiyesi mevcut. Fakat cilt konusundaki karışıklık nerden başlayacağınızdan tutun da sorunun ne olduğu, hangi ürünü/ürünleri kullanacağınıza kadar uzanmakta. Bu yazının da amacı tam olarak cilt bakımına dair ne varsa bir sıraya sokabilmek, nereden başlayıp ne şekilde ilerleyeceğinizi toparlayabilmenizdir.

Cilt problemlerinizi çözebilmek için nereden başlayacağınızı bilmek daha sonra yaşanacak sorunların da yaşanmasını engelleyecektir. Bu yazıda size şu sorununuz varsa şunu kullanın sorununuzu çözer demekten ziyade problemi çözebilmek adına ne yapmanız gerektiğinin sırasını anlatacağım. Kısaca size balık vermeyeceğim balık tutmayı öğreteceğim.

Cildinizi iyi tanımadan yanlış ürünü kullanmak ya da yanlış sıralamayla ilerlemek başka cilt problemlerine de yol açabilir, bunun önüne geçebilmek adına mükemmel cilt için yapılması gerekenleri adım adım inceleyelim:

  • 1. Adım Cilt Tipi Belirleme: Bu adımda cilt tipinizi belirlemeniz cildinizdeki problemden daha önemlidir. Çünkü direk cilt sorununuza odaklanarak sorunu çözmeye yönelik kullanacağınız ürünler cilt tipinize uygun olmadığı için cildinizin sebumunu almaya yeterli olmayabilir ya da cildinizi gereğinden fazla kurutabilir bu da cildinizin yıpranmasına, cilt bariyerinizin incelmesine ve ilerleyen zamanlarda ciltte sivilce, leke oluşumu gibi hatta erken kırışıklık problemleri yaşanmasına neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek adına öncelikli olarak cilt tipinizi belirlemeniz gerekmektedir. Cilt tipinizi belirlemek için “cilt tipleri ve özellikleri” ne tıklayarak cilt tipinizi öğrenebilirsiniz.
  • 2. Adım Cilt Sorununu Belirleme: Şayet bir cilt probleminiz varsa sivilce, siyah nokta, kuruluk, yağlanma, kırışıklık, ciltte donukluk-matlık kısaca şikayetçi olduğunuz ne varsa onu belirleme adımıdır. Hatta herhangi bir sorununuz yoksa bile mevcut cildinizi korumak sivilce, leke, kırışıklık gibi yaşanabilecek problemlerin yaşanmasını engellemek ve cildinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız da bu adımda bunu belirlemelisiniz.
  • Bu adımın önemi ise çözmek istediğiniz sorunu bilerek ona uygun yönteme odaklanarak cildinizi gereksiz ürün kullanımından arındırıp, cildinizi yormadan sağlıklı sonuçlar elde edebilmeniz içindir. Ancak buradaki püf nokta birden fazla problemi olan kişiler aynı anda sorununu çözemeyebilirler. Dolayısıyla bir sorunu çözdükten sonra diğer sorununuza geçmeniz daha yararlı olabilir. Örneğin cildiniz yağlı ve siyah nokta-sivilce kombinasyonuna sahipsiniz bu durumda ikisini halletmeniz çok kolay olabilirken aynı anda sivilce ile uğraşırken kırışıklık önleyici krem kullanmanız da yersiz olabilir bu aşama size tavsiyem sorununuzu çözerken cilt bariyerinizi desteklemeniz yani sorun her ne ise aynı zamanda cilt bariyer onarıcı serum ya da krem kullanmanız. Bu şekilde cildinizden maksimum verim alabileceksiniz.
  • Bu tarz sorunlara yönelik tüyoları “cilt sorunları” “cilt sorunlara göre ürün tavsiyeleri” ve “cilt sorunlarına göre içerik analizi” yazılarımda sizlerle daha detaylı paylaşacağım.
  • 3. Adım Cilt Sorununa Yönelik İçerik Analizi: Bu aşamada cilt sorununuza iyi gelecek içerikleri bilmeniz gerekmektedir. Çünkü cilt sorununuza yönelik belki de yüzlerce ürün bulacaksınız fakat hangisi daha iyi derken ya içinden çıkamayacak ya da sürekli deneme yanılma yaparak cildinizi epey yıpratacaksınız tıpkı yıllarca benim yaptığım gibi. Bunun önüne geçebilmek adına alacağınız ürünlerdeki içerikleri bilmek çok önemli çünkü mühim olan hangi kremi ya da serumu kullandığınız değil içeriğidir. İçerik ile ilgili bilgileri “cilt sorunlarına göre içerik analizi” yazıma tıklayarak bulabilirsiniz.
  • 4. Adım Etkili Cilt Bakım Rutini Belirleme: Cilt sorununuza yönelik belirlediğiniz içeriklere sahip olan ürünler belirleyerek kendinize bir rutin oluşturmanız gerekir. Bu rutine sadık kalarak (tabi bu süreçte beslenmemize ve herhangi bir sağlık problemimiz varsa bunu çözmeye de dikkat etmek gerekir zira cilt bakım işi sadece yüzümüzden değil beden sağlığımızdan da geçer) belli bir süre sonra (tabii bu süreçte soruna göre sabırlı olmak sabırla rutini bozmamak önemli) cilt sorunlarımızın geçtiğini ve sağlıklı bir cilde kavuştuğumuzu gözlemleyeceğiz. Aslında sağlıklı bir cilde sahip olmak bu kadar kolay! Evet belki emek istiyor ama ne yapacağınızı bilen kadınlarımız bunu da rutin haline getirebilir eminim 🙂
  • Burada dikkat çekebileceğim ufak bir tüyo vermek istiyorum. Rutin belirlerken size gerek olmayacak ürünleri kullanmamalısınız ve sorununuz ne ise önceliği ona tanımalı maksimum verim alacağınız bir ürün formunu kullanmalısınız yani serum formunu. Bu size sorununuzun çözümünü hızlandırmanıza yardımcı olacağı gibi rutininizden de gereksiz ürünleri arındırmaya yardımcı olacaktır. Örneğin cildinizde gözenek sıkılaştırmaya ihtiyacınız yoksa veya kullanacağınız serum (a vitamini gibi) aynı zamanda gözenek sıkılaştırıyorsa tonik kullanmanıza gerek olmayabilir. Böylelikle bir ürünü kaldırarak hem masraftan hem de cildi yormaktan kurtulabilirsiniz. Cilt bakım rutin için uygulanacak adımları “etkili cilt bakım rutini” yazıma tıklayarak ulaşabilirsiniz. Daha fazla tüyo ve bilgiler için takipte kalın sayın güzel okurlarım. 🙂

Leave a Reply