ETKİLİ BİR CİLT BAKIM RUTİNİ

Cilt bakım rutini sağlıklı, parlak, pürüzsüz bir cilde sahip olmanın en önemli adımıdır diyebiliriz. Etkili bir cilt bakımında öncelikli işlem cilt tipinizi öğrenmektir. Cilt tipinizi bilmiyorsanız “cilt tipini öğren“ e basarak hemen cilt tipinizi öğrenebilirsiniz.

Cilt tipinize ya da cilt sorunlarınıza yönelik içerik öğrenmek de etkili bir cilt bakımı ve mükemmel, ışıldayan bir cilt için altın değerinde bilgilerdir. Kısaca etkili bir cilde sahip olabilmek için ilk ve en temel adımı sizlerle paylaşıyor olacağım. Ancak sizlere tavsiyem adım adım hazırladığım “mükemmel cilde adım adım” (yazıya tıklayarak inceleyebilirsiniz) yazımda paylaştığım sıraya göre takip ederek okumanız ve uygulamanızdır. Böylece sizin de makyajsız, ışıldayan bir cilde sahip olmanız hayal olmaktan çıkacak. Artık başlayalım:

  • 1. Adım Makyaj Temizleme: Cilt tipinizi biliyorsanız ya da öğrendiyseniz rutin işleme geçebiliriz. İlk adım olarak cildimizde makyaj varsa bunu misel su ya da yağ bazlı temizleyiciler ile temizlemeliyiz. Şayet makyaj değil de güneş kremi varsa da bu işlemi yapmamız iyi olur çünkü kimi güneş kremleri su ile çıkarılabilirken kimi için bu işlem yeterli olmayabiliyor. Şayet suyla çıktığını bildiğimiz bir güneş kremiyse ya da cildimizde herhangi bir makyaj yoksa bu adımı uygulamamıza gerek yok demektir.
  • 2. Adım Yüz Temizleme: Bu işlemin ardından cildimizi cilt tipimize uygun bir temizleyici ile temizlememiz gerekmektedir. Ancak bu aşamada cildinizi sabunla temizlemenizi tavsiye etmiyorum. Sabun cildi gereğinden fazla temizleyip ya da gereğinden fazla kurutan forma sahiptir. Ayrıca bu işlemi yaparken ufak bir tüyo da vermek istiyorum şayet yıkama jelinizin yüzünüzü yıkayıp kuruladıktan yaklaşık 1dakika sonra kuruttuğunu düşünüyorsanız ya da cildiniz krem istiyorum diye gerim gerim geriliyorsa bu temizleyicinizin pek de size göre olduğunu işaret eden şeyler değildir. Unutmayın cildim yağlı yağını, kirini söküp almalıyım diye gereğinden fazla cildinizi temizleyen, geren, kurutan formlar cildinize iyi gelmez aksine cilt bariyerinizi bozar ve daha farkı sorunlarla karşılaşır, yıllarca belki de cildinize ne olduğunu anlayamazsınız.
  • Fakat diyeceksiniz ki: “Henüz yeni aldım, nasıl değiştireyim para mı basıyorum ben?” haklısınız ben de bunun için size ufak bir ipucu vereceğim eğer temizleyicinizi değiştirmek istemiyorsanız öncelikle yüzünüzü ve ellerinizi ıslatıp ardından ürünü elinize sıkıp, avcunuzda ürünü köpürtüp cildinize uygulamanız ürünün etkisini azaltarak sizi biraz daha rahatlatır. Şayet hala aynı şikayetleriniz devam ediyorsa daha yumuşak formlu ürünler kullanmanızı tavsiye edebilirim. Çünkü etkili bir cilt bakımı ile sağlıklı ışıldayan bir cilde sahip olmak istiyorsak kullandığımız ürünler cildimizi yıpratmamalı.
  • 3. Adım Tonikleme: Cildimizi temizledikten sonra bir diğer adım ise tonikleme işlemidir. Bu işlem cildinizin ihtiyacına yönelik olabildiği gibi sadece bir gül suyu ile de yapılabilen bir adımdır. Şayet sivilce problemleriniz varsa buna yönelik salisilik asit ya da çay ağacı yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz.
  • Cilt sorunlarınıza göre kullanacağınız ürünlerde olması gereken içerikleri “ cilt sorunlarına göre içerik analizi “ yazısına tıklayarak bulabilirsiniz. Buradaki önemli nokta ise toniğinizin cildinizi yakmaması kızartmamasıdır. Eğer ki tonikleme sonrası cildinizin yanma etkisi geçmemişse toniğinizi değiştirmenizde fayda var. Ancak şöyle bir durumda var eğer ki henüz alamayacağım, değiştiremeyeceğim toniği diyorsanız bu adımı da uygulamayabilirsiniz. 
  • 4. Adım Serum: Bu adımda serum işlemini cildinizin sorununa yönelik ya da sadece nemlendirmek, ışıltı katmak amacıyla da kullanabilirsiniz. Serum formundaki ürünler aslında nemlendiricilere göre biraz daha pahalıdırlar. Fakat nemlendiricilere göre daha etkili olduğu ve daha çabuk sonuç alındığı da bir gerçek. Yine de normal rutininizde ihtiyacınız yoksa kullanmamakta, uygulamamakta serbest olduğunuz adımdır. Ancak daha etkili olmaları nedeniyle eğer ki imkanınız varsa hafta 2-3 gün serum kullanmanızı tavsiye ederim.
  • 5. Adım Göz Kremi: Şayet yaşınız genç ise henüz 30’lu yaşlarınıza yaklaşmamışsanız göz kreminiz sadece nemlendirme amaçlı kullanmalısınız. Ancak göz çevrenizde milia yani küçük beyaz nokta yapıyorsa başka bir göz kremi kullanmanızı tavsiye ederim. “ Gençler için göz kremi tavsiyelerim” yazısında örnek kremleri bulabilirsiniz. 27-28 yaşlarınızda ise kırışık önleyici göz kremlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Kırışıklık önleyici göz kremi tavsiyelerim için “ antiaging krem tavsiyelerim” yazısına tıklayarak bulabilirsiniz.
  • Bir diğer nokta ise göz altlarınızdaki kahverengiliklere ya da morluklara yönelik de göz kremleri mevcut bu ürünlerden de kullanabilirsiniz. Göz altınızdaki morlukların ya da kahverengiliklerin tiplerine göre kullanmanız gereken ürünlerde değişmektedir. “Göz altı tipleri ve onlara uygun krem tavsiyelerim” yazısına tıklayarak göz altı tiplerini ve tavsiyelerimi bulabilirsiniz.
  • 6. Adım Nemlendirme: Bu adımda cilt tipimize ya da cilt sorunumuza uygun olarak krem kullanmalıyız. Eğer cildimizin yapısı karma yapıdaysa birden fazla krem kremi bölgesel olarak kullanabiliriz. Örneğin siyah nokta ya da sivilceleriniz varsa ilgili bölgelere soruna uygun kremler kullanırken diğer bölgelerinize cilt tipinize uygun olarak nemlendirici kullanmanız gerekebilir. Cilt sorunlarınıza ya da cilt tiplerinize göre nemlendirici ya da nemlendiricilerinizi belirlemek için “cilt sorunlarına göre ürün tavsiyeleri” ve “cilt tiplerine göre ürün tavsiyeleri” yazılarımda bulabilirsiniz.
  • 7. Adım Güneş Kremi: Bu adımı sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız yaz kış fark etmeden dışarı çıkarken uygulamalısınız çünkü bu adım sizi yıllar sonra oluşabilecek güneş lekelerinden, hatta cildinize sürdüğünüz bazı ürünlerin güneşe maruz kalmasıyla oluşturabilecekleri cilt lekelerinden de korunmuş olacaksınız. Ayrıca bu adım abdest alanlar içinde kurtarıcıdır. Abdest aldıktan sonra cildinize sadece güneş kremi uygulamanız yeterli olacaktır, tekrar tekrar aynı bakım ürünlerinizi sürmenize gerek olmayacaktır. Cildinize uygun güneş kremi tavsiyeleri için “Cilt tiplerine göre güneş kremi tavsiyeleri” yazısına tıklayarak bulabilirsiniz.

Leave a Reply