CİLT TİPLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Parlak ve sağlıklı cilt için adım adım ilerliyoruz ve sıra ikinci adıma geldi. Bu adımda cilt tipleri ve özelliklerini inceleyeceğiz. Cilt tipleri temelde 5 gruba ayrılmaktadır: Kuru cilt, yağlı cilt, normal cilt, karma cilt ve hassas cilt. Bu cilt tipleri kendilerine özgü karakteristik özellikler taşır. Cilt tipinizi ve özelliklerini bilmek kendinize özel cilt bakım rutini oluşturmak için önemli bir adımdır.

Cilt tipinizi belirlemek özellikle karma cilde ya da cilt sorunlarına sahip insanlar için zor olabilmektedir. Herhangi bir adım uygulamadan sadece cilt tiplerinin özelliklerini bilerek cilt tipinizi belirlemenize yardımcı olmaya çalışacağım. Size adım adım cilt tipi belirlemeniz için cildinizi temizledikten sonra hiçbir şey sürmeden bekletmek buna göre cilt analizi yaptırmak bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Zira cildinizde yaşayacağınız kuruluk, pul pul dökülme cildinize zarar verebilir canınızı yanabilir ya da ani yağlanma cildinizde akneye sebep olabilir. Bu nedenle cilt tiplerinin özellikleriyle size uygun olana karar verip o cilt tipine uygun ürünler kullanmaya başlayabilirsiniz. O zaman sırayla cilt tiplerine bakalım:

  • Kuru Cilt: Bu cilde sahip insanlar yaz kış fark etmeksizin nemlendirici sürmeden duramazlar, ciltlerine dokunduklarında kurudur ve parmaklarında yağlı bir his kalmaz, daha solgun bir yapıya sahiptir, gözenekleri küçüktür genellikle gözenek problemi yaşamazlar ve kaşıntı, kızarıklık da yaşayabilirler. Tabi bu kızarıklık hassas cilde sahip olduğunuz anlamına gelmemektedir, bu kızarıklık nemsizlikten kaynaklanan kızarıklıktır ve nemlendirici sürülmesiyle geçer fakat hassas ciltler bariyerleri zayıf olduğu için herhangi bir ürün sürüldüğünde genellikle cilt tepki verir ve kızarıklık, yanma ya da kaşıntı yaşanır. Ancak kuru cildin bakımı yeterince yapılmazsa da cilt bariyeri zayıflar ve cilt hassaslaşmaya başlar.
  • Kuru ciltte, kuruluğun ilerleyen boyutunda ya da nemlendiriciler yetersiz kaldığında pul pul dökülmeler de meydana gelir. Kuru cilt yapısı, yaşlanmaya meyilli olan cilt yapısı olmakla birlikte çoğunlukla sivilce problemi yaşamazlar şayet cildi kuru olduğu halde sivilce sorunu yaşayan ciltler dönemsel sorunların (regl dönemi çıkan sivilceler ya da sağlık problemleri) dışında cilt bariyerinin zayıfladığının, cildin hasar gördüğünün göstergesi olabilir. Cilt bariyerini onarmak gerekir.
  • Cilt bariyerini onarmak için “ zarar görmüş cilt bariyerini onarma” yazıma tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca “kuru ciltler için cilt bakım tavsiyeleri” yazıma tıklayarak kuru ciltler için cilt bakım rutini bulabilirsiniz.
cilt tipi ve özellikleri
  • Yağlı Cilt: Bu cilt yapısına sahip insanların tüm cildi sabah uyandığında parlar ve cildine dokunduğunda parmaklarında yağlı kaygan bir his bırakır. Bu cilt yapısına sahip insanlarda genellikle siyah nokta, beyaz nokta, sivilce gibi sorunlarla sık sık karşılaşılır. Ancak kuru ciltlerde yaşanan durumun tam tersi yağlı ciltlerde de yaşanabilir yani cildiniz yağlı olduğu halde pul pul dökülmeler ya da yağlı olduğu halde güldüğünüzde gergin bir cilt ile karşılaşabilirsiniz bunun da nedeni susuzluk olabilir. Size tavsiyem öncelikle su ihtiyacınızı düzenli karşılamanız ardından hala benzer sorunu yaşıyorsanız cilt bariyerinizi onaracak ürünleri kullanmanızdır. (cilt bariyerinizi onaracak ürünlere “zarar görmüş cilt bariyerini onarma” yazımda bulabilirsiniz) Ayrıca “yağlı ciltler için cilt bakım tavsiyeleri” yazıma tıklayarak yağlı ciltler için cilt bakım rutini bulabilirsiniz.
  • Normal Cilt: Normal cilt yapısına sahip insanların genellikle cildi ile ilgili sorunları yoktur. Cildinde herhangi bir kuruluk ya da yağlanma hissetmezler ve ciltleri her daim nemli, sağlıklı görünür.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-shiny-diamond-3373716edit-9.jpg
  • Karma Cilt: Bu yapıya sahip ciltlerin birçok kombinasyonu olabilir ancak temelde cildinizin her bölgesi aynı formda değilse karma yapılı cildiniz var demektir. Örneğin t bölgeniz yağlı iken yanaklarınız normal ya da kuru yapıda olabilir ya da t bölgeniz normalken yanaklar kuru olabilir. Bu tip ciltlerde tek bir nemlendirici yeterli olmayabilir. İhtiyaca göre ilgili bölgeye özel ürün kullanılması cildinizin sağlığı açısından yararlı olacaktır.
  • Bu cilt tipleri genellikle ciltlerine uygun ürün bulamamaktan, doğru ürün kullanmadıklarından ya da tek ürünle cilt bakımı yapmalarından ötürü cilt bariyerlerine zarar vermeleri daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bunu önlemek amacıyla cilt tiplerine uygun bölgesel ürünler kullanmalılardır. Bu cilt tipine sahip bireyler genel anlamda tüm cilt tiplerine özel hazırladığım “cilt tiplerine göre ürün tavsiyeleri” yazımda kendilerine uygun ürünleri bulup kombinasyon yapabilirler.
  • Hassas Cilt: Bu cilt yapısında olan bireyler ya genetik yapılarından kaynaklı ya da cilt bariyerlerinin zarar görmesinden ötürü hassas, çabuk kızaran, her ürünü cildi götürmeyen, cildinin ürünlere karşı çok seçici olduğu cilt yapısıdır. Örneğin cildiniz normalde yağlı bir yapıya sahip olduğu halde cildiniz hassas ise yumuşak formdaki bir temizleyici ya da yağsız bir nemlendirici bile cildinizde yanmaya, kızarıklığa neden olabilir. Bu gibi durumlarda cildinizi ekstra yağlandırmayacak hassas ve yağlı ciltler için olan ürünleri kullanmalısınız (örneğin la roche posay cicaplast serisinin gel formu size uygun olabilir) ayrıca hassaslığı minimuma indirebilmek amacıyla da güneş kreminizi mutlaka her gün sürmeli gerekiyorsa 2 saate bir yenilemeyi ihmal etmemelisiniz.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-jenna-hamra-1138531-scaled.jpg

Cilt tipinizi ve özelliklerini öğrendiyseniz şimdi sıra “cilt tiplerine göre ürün tavsiyeleri” yazısını okumaya gelmiş demektir. Adım adım mükemmel cilde doğru! İyi okumalar dilerim canım okurlarım.😊

Leave a Reply