CİLT TİPİNE GÖRE GÜNEŞ KREMİ TAVSİYELERİ

Güneş kremi günlük cilt bakım rutininde olması gereken temel üründür. Güneş kremi yıllar içinde cildinizde güneş kaynaklı oluşabilecek cilt lekelerini, kırışıkları önleyecektir. Ayrıca kullandığınız cilt ürünlerinin güneş ışınları nedeniyle etkisini azaltmasını engelleyecek ürünlerinizden maksimum verim almanızı sağlayacaktır.

Yaz kış kullanılması gereken güneş kreminin birçok tipi olmakla birlikte her cilt tipinde ayrı güneş kremi kullanılmalıdır. Cilt tipine göre kullanılmayan güneş kremleri cildinizde kurumaya, soyulmaya ya da fazla sebum oluşturması nedeniyle sivilceye neden olabilir. Başlamadan önce ufak bir dipnot vereyim güneş kremlerinizi misel su ya da yağ bazlı temizleyiciler ile çıkarmayı unutmayınız. Kimi güneş kremi suya dayanıklı olduğu için sadece su ya da temizleyici ürün ile çıkarılması yeterli gelmeyebilir. Cilt tiplerine göre güneş kremi tavsiyeleri:

  1. YAĞLI CİLTLERE ÖZEL GÜNEŞ KREMLERİ:

Avene Cleanance Solaire Spf 50: Yağlı ve akneli ciltler için yüksek korumalı güneş kremidir. Sadece akneli cildinize değil yağlı cildinizde sebumu dengelemek yağlı görünümü yok edip mat bitişli bir görünüm isteyenler için ideal bir güneş kremidir. Kadifemsi dokusuna hayran kalacağınız bu güneş kremi kimilerinde beyazlık yapsa da herkes de böyle bir durum olmuyormuş. Benim de kullandığım ürün olan avene clenance solaire ben de beyazlık yaptı ama bu benim hoşuma gidiyor. Cildim karma olsa da yazın rahatlıkla kullandığım bayıla bayıla sürdüğüm bu güneş kremi kışın altına nemlendirici istiyor tabi. Eğer sizin de karma ve/veya akneli yapıda cildiniz varsa kışın daha etkili nemlendirici ile elbette kullanabilirsiniz. Ayrıca bu ürün gün içinde yenileme istemez gün boyu güneş kreminizi yenilemeden kullanabilirsiniz.

La Roche Posay Anthelios XL Anti-Shine Spf 50: Yağlı ve/veya akneli, cilt kusurları olmaya meyilli ciltler için tasarlanmış bu güneş kremi aynı zamanda parlama karşıtı bir üründür. Bu güneş kreminin de mat bitişini kadife dokusunu çok seveceksiniz. Suya, tere dayanıklı yapısı olsa da 2 saate bir ve her yüzmeden sonra yenilenmesi tavsiye edilmektedir. Sivilcelerim için hap tedavisi gördüğüm dönemlerde sıkça kullandığım üründü kendisi. Hoş hala daha cildimin yapısı karma-yağlı olsa da severek kullandığım bu aralar geri dönmeyi düşündüğüm ürünlerdendir.

Bioderma Photoderm Max Aquafluid Spf 50: Bu ürün tüm cilt tiplerine uygun olarak tasarlanmış olsa da parlamayı en aza indirgeyecek bir güneş kremidir. Beyazlık bırakmayan güneş kremi aynı zamanda su bazlı bir üründür. Gün içinde 2 saate bir yenileme yapmanız daha iyi olacaktır.

Heliocare 360 Gel Oil Free Spf 50: Normal, karma, yağlı ciltler için uygun olan bu güneş kremi mat ve kuru bir his sağlıyor. İçerisindeki c ve e vitamini gibi faydalı içerikler de bulunan bu güneş kremi terleme ve yüzme sonrası yenileme isteyen bir üründür. Her ihtimale karşı 2 saate bir yenilemenizi tavsiye ederim.

Cosmed Sun Essential Spf 50 Yağlı Akneli Ciltler: Yağlı ve akneli ciltler için olan matlaştırıcı etkili bir ürün daha. Bu ürün aynı zamanda hipoalerjenik yapısıyla hassas olan yağlı ciltlere de uygundur. Kızarıklık görünümünü hafifletme, matlaştırma etkisi diğerleri gibi olan bu ürün aynı zamanda bir Türk markası. Aynı zamanda fiyat olarak diğerlerinden daha uygun. Bu nedenle şans vermenizi özellikle tavsiye ederim.

2. KURU CİLTLERE ÖZEL GÜNEŞ KREMLERİ:

Avene Cream Spf 50: Kuru ve hassas ciltlere uygun olan bu ürün yatıştırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca gün içinde yenileme gerektirir. Beyazlık bırakmayan ürünün dokusunu seveceksiniz.

Bioderma Photoderm Max Cream Spf 50: Kuru ve çok kuru ciltler için tasarlanan bu güneş kremi beyazlık ve yağlı his bırakmayan yapısıyla kuru ciltlerin seveceği bir formdadır.

Heliocare Advanced Cream Spf 50: Normal ve kuru ciltler için tasarlanan bu ürün cilt yüzeyinde kalıntı bırakmaz. Ayrıca antioksidan ve cilt görünümünü düzenleyen bir forma sahiptir.

3. KARMA CİLTLERE ÖZEL GÜNEŞ KREMLERİ:

Avene Fluide Spf 50 : Normal- karma ve hassas ciltler için tasarlanmış olan güneş kremi karma ciltlere uygun bir üründür. Ancak kuru-karma yapıya sahip ciltler biraz da olsa altına nemlendirici sürme ihtiyacı hissedebilir. Beyazlık bırakmayan formu ile avene her zaman kendini tescil etmiş bir marka olacak.

Missha A’pieu Pure Block Spf 45: Beyazlık bırakmayan yumuşak formu ile missha ve ürünlerini çok seveceksiniz. Cildiniz yağlı-karma ise belki yazın t bölgenizde sebum durumuna göre parlaklık yapabilir. Çok mat bitişli bir ürün değil ancak yumuşak yapısı ile asla cildinize ağırlık yapmayacak sürer sürmez cildinizde varlığını unutacağınız hafif formu ile hem mükemmel bir koruyucu hem de mükemmel bir makyaj bazı olacaktır. Yenilenme gerektiren bu güneş kremini ihtiyaca göre 2 saate bir yenileyebilirsiniz.

Cosmed Sun Essential Tüm Cilt Tipleri Spf 50: Tüm ciltlere uygun olan bu ürün cilde nemlendirme etkisi de olan ancak ince yapılı bir üründür. Beyazlık bırakan yapısının olduğunu söyleyenler var kullanmayı düşünüyorum elimdekiler bitince. Kullandığımda daha net bir cevap verebilirim diye düşünüyorum. Karma cilt tipine sahip bireylerin de kullanabileceği bir güneş kremidir.

Leave a Reply