CİLT SORUNLARI VE İPUÇLARI

En sık rastlanan cilt sorunları sivilce, siyah nokta, sivilce lekesi, güneş lekesi, ciltteki renk eşitsizliği, geniş gözenek, kızaran yüz, kırışıklık, sarkan, mat-donuk cilt gibi sorunlardır. Günümüzde birçok bireyin çözüm aradığı bazen bulduğu bazense çareyi bulamadığı problemlerdir. Bu yazıda sık karşılaşılan problemlerden ve bu sorunlar ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz. Öyleyse sorunları genel anlamıyla listeleyelim ve doğru bilinen yanlışlardan-eksik bilgilerden bahsedelim:

1.Akneli Ciltler: Bu cilt sorunu denilince genellikle sadece sivilceli cilt akla gelmekte ve akne ile sivilce aynı olarak algılanmaktadır. Halbuki bu sık sık karşılaştığımız doğru bilinen bir yanlıştır. Sivilce başlı başına ayrı bir cilt problemiyken sivilce, siyah nokta (açık komedon), beyaz nokta (kapalı komedon, yağ bezesi) sorunlarının genel adı aknedir. Yani sivilce akne demek değildir. Akne hepsinin genel adıdır. Bu ayrımı yapmamızın nedeni ise bu konudaki eksik bir bilginin olmasıdır ve bu eksik bilgi farklı cilt yapılarına sahip insanların aynı ürünü kullanarak sağlıklı bir cilde kavuşmayı beklemesine fakat sonucun hayal kırıklığına neden olmasıdır. Peki bu farklılık nedir örneğin siyah nokta, beyaz nokta sivilce için kullanılan ürünler benzer olsa da fungal akne ya da tavuk derisi cilt için kullanılan ürün tamamen farklı olmalıdır. Bu cilt yapılarında olan bireyler bu sorunları sivilce sanarak salisilik asit, mandelik asit, çay ağacı yağı gibi içerikli olan ürünleri kullanırsa problemi daha da artar ve kötüleşir. Bu nedenle mühim olan sorununuzun ne olduğunu iyi gözlemlemenizdir. Bunların fotoğraflarını sizlerle paylaşacağım böyle görsel olarak sorununuzun tam olarak ne olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz. Ayrıca cilt sorununa özel ürününüzde bulunması gereken içerikler için “cilt sorunlarına göre içerik analizi” yazıma tıklayarak bulabilirsiniz. Önemli bir dipnot olarak da şayet sivilceleriniz geçtikten sonra yerini sivilce izlerine bırakıyorsa muhtemelen cilt bariyeriniz yıpranmıştır cilt bariyerinizi onaracak ürünler kullanmalısınız bir süre ve cilt sorunları için ürün tavsiyelerini “cilt sorunlarına göre ürün tavsiyeleri” yazımda bulabilirsiniz.

Siyah Nokta
Beyaz Nokta
İltihaplı Sivilce (Ortasında beyazlık olan sivilce)
Kistik Sivilce (Beyazlık olmayan ağrılı sivilce)
Fungal Akne
Tavuk Derisi Cilt

2. Cilt Lekeleri: Bu kısımda da her lekeyi aynı olarak kabul edip hepsine tek tip ürün kullanamayız. Bu da doğru bilinen yanlışlardan biridir ve bu nedenle bu cilt sorununu da ikiye ayıracağız: Sivilce lekeleri ve güneş lekeleri. Buradaki bir önemli nokta aynı zamanda eksik bilgi ise lekelerin ne kadar süredir var olduklarıdır. Eğer ki lekeleriniz yeni oluşmuşsa (sivilcenin hemen arkasından oluşan leke ya da yeni farkettiğinizden emin olduğunuz güneş lekeleri gibi) kullanacağınız ürün farklıdır uzun süredir var ise kullanacağınız ürünün içeriği farklıdır. Cilt lekelerinin yok edilme mantığı iki tiptir. İlki cildi ince ince soyarak diğeri lekenin rengini açarak. Şayet lekeniz yeniyse cildinizi ince ince soyarak uzunsa leke renginizi açarak yok etmelisiniz. Çünkü uzun süredir var olan bir lekeyi soyarak yok etmeye çalışırsanız muhtemelen hem işe yaramayacak hem de cilt tabakanızı incelterek cilt bariyerinize zarar vereceksiniz ki bunun bilançosu ağır olacak ve size sivilce, kırışıklık, ince çizgiler, orijinal formundan farklı davranan cilt (yağlıyken kuru gibi olup soyulan cilt gibi) olarak geri dönecektir size aman dikkat diyelim.

3. Geniş Gözenekler: Portakal kabuğu görünüme sahip cilt olarak bilinseler de herkesin gözenek yapısı o kadar bariz olmasa bile gözenekleri normal olan ile geniş olan arasındaki fark aslında barizdir. Bu tip soruna sahip bireylerin cildi genellikle yağlı ya da karma yapılıdır. Bu sorunu halletmek en kolayıdır fakat dikkat edilmesi gereken durum ise gözenekleri sıkılaştırmak adına kullanılan tonik ya da serumların cildi gereğinden fazla kurutmamasıdır. Şayet cildinizi gereğinden fazla kurutursanız da cildiniz kaybettiği sebumu geri kazanabilmek için gereğinden fazla sebum üretmeye çalışabilir ki bu da size sivilce – siyah nokta olarak geri dönebilir.

4. Ciltteki Renk Eşitsizliği: Bu tip soruna sahip bireylerin renk eşitliğini sağlayabilmeleri adına sabırlı olmaları ve düzenli şekilde ürünlerini kullanmaları gerekmektedir. Dikkat edecekleri tek nokta cilt rengini dengeleyecek ürünün cilt tipine uyup uymadığıdır. Buna dikkat ederlerse sorunları çözülecektir.

5. Kızaran Cilt: Bu cilt sorunu cildin hassas olmasından, aşırı kuru-atopik cilt tipinden ya da halk arasında gül hastalığı diye bilinen rozalı cilt tipinden kaynaklanabilir ama bu gözünüzü korkutmasın çünkü aslında hepsi için kullanılabilecek ürünler de benzerdir. Atopik ciltler için olan ya da hassas ciltler için olan ürünlerden kullanılırsa ya da nemlendirici serumlar ile sorun kontrol altına alınabilir. Bu sorun ve diğer tüm sorunlar için ürün tavsiyelerini “cilt sorunlarına göre ürün tavsiyeleri” yazımda bulabilirsiniz.

6. Mat-Donuk Cilt: Bu cilt yapısının genel itibari ile sorunu olmasa da aslında sağlıklı bir cilt ışıl ışıl durur ve canlı-parlak bir yapısı vardır. Bunu sağlayabilmek aslında çok kolay. Hem bunu sağlayacak ürün serileri varken hem de c vitamini gibi içerikler de bu canlılığı sağlayacaklardır.

7. Kırışıklık : Bu sorun belli bir yaştan sonra çoğu insanın yaşadığı bir problemdir. Fakat buradaki önemli nokta kırışmadan önlem almaktır yani 30’lu yaşlara yaklaştığınızda antiaging ürünler kullanmaya başlamalısınız sayın okurlarım. Ayrıca kırışıklık olan bir cildi eski haline getirmek pek mümkün olmuyor fakat kırışık görünümü azaltılabiliyor.

8. Cilt Bariyerinin Bozulması: Doğrudan ayrı bir konu olarak alınacak bir spesifik sorun değildir. Fakat birçok soruna neden olduğu için ayrıca belirtmek istedim. Bu soruna sahip insanlar aslında çoğu kez sorunu başka yerlerde ararlar sivilceleri çıkar, sivilce ardına lekeleri oluşur, ciltleri çok çabuk kırışabilir ya da dengesiz bir cilt yapısına sahip olabilirler. Bu durumu aslında şöyle anlayabiliriz şayet sivilce sonrasın da sivilceleriniz leke bırakıyorsa ya da orijinalde cilt tipiniz neyse olduğundan farklı ciltmiş gibi davranıyorsa muhtemelen cilt bariyeriniz yıpranmış demektir. Cilt sorununuz her ne ise onu çözmeden önce cilt bariyerinizi onarmanız gerekmektedir zira yapmadan cilt sorununa yönelik ürün alırsanız şansınız varsa sonuç alırsınız ancak çok geç sonuç alırsınız ya da hiç sonuç alamazsınız.

Leave a Reply